دانستنی ها

چک لیست نگهداری و محافظت از خودرو

چک لیست نگهداری و محافظت از خودرو

چک لیست نهایی تعمیر و نگهداری خودرو

وظایف پیشگیرانه

برای تعمیر و نگهداری خودرو و به حداکثر رساندن عمر و عملکرد وسیله نقلیه خود، در اینجا لیستی از مواردی که باید بسته به زمان و فصل بررسی کنید، برای شما تهیه کرده ایم.

برخی از قسمت های خودروی شما باید به طور منظم بررسی شوند و برخی دیگر فقط در دراز مدت. مطمئن شوید که برنامه تعمیر و نگهداری وسیله نقلیه خود و زمانبندی  سرویس را طبق برنامه ریزی عمل میکنید.

مراقبت از خودروی خود و نگه داشتن آن در وضعیت مناسب، کمی تلاش می‌خواهد، اما قطعاً برای اینکه وسیله نقلیه خود را به خوبی کار نگهداری کنید ، نیازی نیست که یک مکانیک حرفه ای باشید . 

نگهداری درست و صحیح از خودرو ، برای شما یک پوئن مثبت حساب میشود.نه تنها در استفاده از آن راحت هستید ، بلکه در هنگام فروش میتوانید به قیمت بیشتری آنرا بفروشید. و، البته، مهم است که به یاد داشته باشید که هزینه های تعمیر و نگهداری خودرو، اگرچه همیشه ارزان نیستند، اما در نهایت می توانند به شما کمک کنند تا از تعمیرات گران قیمت در جاده جلوگیری کنید.

برای سهولت در پیگیری برنامه تعمیر و نگهداری خودرو، ما یک چک لیست ساده و قابل دانلود تعمیر و نگهداری خودرو ایجاد کرده ایم تا به شما کمک کند تا از تعمیر و نگهداری خودرو خود مطلع باشید.

چکاپ های کوتاه مدت

برای نگهداری مناسب خودرو، موارد زیر را بررسی کنید:

سطوح روغن و خنک کننده

سطوح روغن و خنک کننده

سطوح روغن و خنک کننده

هر ماه، یا هر چند بار در هنگام پر کردن بنزین و به خصوص قبل از هر سفر جاده ای طولانی ، ایده خوبی است که کاپوت را بالا بزنید و در حالی که موتور خنک است، سطح روغن و مایع خنک کننده را بررسی کنید. سطوح پایین هر یک از آنها می تواند منجر به مشکلات موتور در صورت عدم کنترل شود. برای یافتن هر دو در خودروی خاص خود به دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

فیلتر هوا

فیلتر هوا

فیلتر هوا

فیلتر هوای موتور شما همان چیزی است که هوای وارد شده به موتور را تنظیم می کند و به جلوگیری از ورود زباله ها و ذرات کمک می کند. با اطمینان از اینکه فیلتر هوا به درستی جریان دارد، می توانید بازده سوخت خود را بهبود بخشید، آلاینده های خود را کاهش دهید و به اطمینان از عمر موتور خود کمک کنید. این کار را می توان به راحتی در خانه انجام داد، بنابراین دفترچه راهنمای مالک خود را برای دستورالعمل ها و تعداد دفعات تعویض آن بررسی کنید.

فشار تایر و عمق آج

فشار تایر و عمق آج

فشار تایر و عمق آج

از آنجایی که لاستیک‌هایی که به خوبی نگهداری می‌شوند برای یک سواری ایمن و کم‌مصرف ضروری هستند، بازرسی بصری لاستیک‌های خود را به عادت تبدیل کنید. فشار لاستیک های خود را هر ماه و قبل از سفرهای طولانی یا حمل بار اضافی بررسی کنید.  لوازم یدک را فراموش نکنید برای بررسی فشار باد لاستیک شما به یک فشارسنج لاستیک نیاز  است. همچنین در ماه های سردتر توجه داشته باشید که با هر 10 درجه کاهش فشار، فشار لاستیک ها یک پوند کاهش می یابد. دفترچه راهنمای مالک شما به شما می گوید که تایر شما به چه میزان فشار هوا نیاز دارد. 

چراغ های جلو، چراغ های راهنما، ترمز، و چراغ های پارکینگ

فشار تایر و عمق آج

فشار تایر و عمق آج

مهم است که چراغ های خودروی شما به درستی کار کنند، اما اغلب اوقات می توان به راحتی از آن چشم پوشی کرد. یک بار در ماه، هنگامی که در مقابل یک سطح صاف پارک می‌کنید، چراغ‌های جلو را روشن کنید و بررسی کنید که هر دو چراغ جلو به درستی و در موقعیت مناسبی کار می‌کنند. در اطراف ماشین خود قدم بزنید و چراغ های راهنما و چراغ های پارکینگ خود را به صورت بصری بررسی کنید. از یکی از دوستانتان بخواهید در حالی که ترمز را گرفته اید پشت ماشین بایستد تا مطمئن شوید که چراغ های ترمز شما کارکرد دارند.

فیلتر روغن

فیلتر روغن

فیلتر روغن

روغن موتور ، در موتور وسیله نقلیه شما عملکردهای زیادی دارد: قطعات متحرک را روغن کاری می کند، به عنوان یک درزگیر در برابر زباله عمل می کند، موتور را خنک می کند، سایش و پارگی را کاهش می دهد و به جلوگیری از خوردگی موتور کمک می کند. تمیز نگه داشتن آن برای سلامت موتور حیاتی است. بسته به ماشین شما و نوع روغنی که استفاده می کنید، ممکن است لازم باشد روغن و فیلتر روغن را هر 3 ماه یا 4500 کیلومتر تعویض کنید. بسیاری از کتابچه‌های راهنمای مالک خودروهای جدید توصیه می‌کنند روغن خود را به دفعات کمتر تعویض کنید – اغلب 8000 کیلومتر. دفترچه راهنمای مالک خودرو خود را بررسی کنید و با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید چه چیزی برای وسیله نقلیه شما مناسب است.

چرخاندن لاستیک

چرخاندن لاستیک

چرخاندن لاستیک

بسته به تراز وسیله نقلیه، استفاده و بسیاری از عوامل دیگر، الگوهای سایش آج روی لاستیک‌های شما ممکن است بین لاستیک‌های جلو و عقب یا حتی از یک طرف آج به سمت دیگر متفاوت باشد. چرخاندن لاستیک‌هایتان با متعادل کردن یکنواخت‌تر سایش آج و جلوگیری از مشکلات صدا و لرزش به افزایش طول عمر لاستیک‌ها کمک می‌کند.

محافظت از رنگ و بدنه

محافظت از رنگ و بدنه

محافظت از رنگ و بدنه

اطمینان از واکس زدن وسیله نقلیه خود هر شش ماه پس از شستن، نه تنها باعث براق ماندن آن می شود، بلکه به حفظ شکل مناسب رنگ و کاهش احتمال زنگ زدگی کمک می کند. بسیاری از محرک‌ها مانند گرد و غبار، ماسه و نمک می‌توانند ایجاد شوند و عوامل محیطی مانند ازن و اشعه ماوراء بنفش می‌توانند باعث آسیب میکروسکوپی شوند، اما واکس  و شامپومخصوص خودرو می‌تواند با تشکیل یک مهر و موم محافظ برای افزایش عمر رنگ، به کاهش آن کمک کند.

چکاپ های بلند مدت

سیالات انتقال

مایع گیربکس روان کننده ای است که به حفظ عملکرد صحیح تمام قسمت های متحرک داخل گیربکس کمک می کند. چه در حال رانندگی با یک وسیله نقلیه دنده اتوماتیک یا دستی هستید، ضروری است که مایع گیربکس خود را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض کنید تا از آسیب یا تعویض پرهزینه گیربکس جلوگیری شود. توصیه های سازنده خودرو را جدی بگیرید.

جعبه انتقال قدرت

در خودروهای چهار چرخ یا چهار چرخ محرک، جعبه انتقال چیزی است که قدرت را از گیربکس به محورها منتقل می کند. شما باید مایع جعبه انتقال را طبق توصیه های سازنده خودرو بررسی کنید تا مطمئن شوید که به درستی پر شده و نشتی ندارد. این امر مستلزم قرار گرفتن در زیر وسیله نقلیه است، بنابراین توصیه می شود آن را به یک متخصص ببرید.

اتصالات و ستون ها را بازرسی کنید

اتصالات و پایه‌های روی خودروی شما برای کنترل ضربه و برگشت به هنگام عبور وسیله نقلیه شما از روی دست اندازها در جاده کار می‌کنند و بخشی ضروری از سیستم فرمان خودرو شما هستند. آنها باید هر 8000 کیلومتر توسط یک متخصص بازرسی شوند یا اگر متوجه کاهش نرمی یا از دست دادن کنترل هنگام رانندگی شدید، ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید.

سیستم خنک کننده موتور

رادیاتور خودروی شما یک جزء حیاتی است که به خنک نگه داشتن موتور و عملکرد صحیح آن کمک می کند. شستشوی منظم سیستم خنک کننده به خلاص شدن از شر آلاینده هایی که می توانند در داخل انباشته شوند و همچنین اطمینان حاصل شود که رادیاتور شما به میزان مناسب پر شده است، کمک می کند. توصیه سازنده وسیله نقلیه خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که مایع خنک کننده شما چند بار باید تعویض شود.

شمع

شمع های موتور شما مخلوط گاز و هوا را مشتعل می کند که در نهایت به وسیله نقلیه شما نیرو می دهد. اگر شمع های شما به درستی کار نکنند، موتور شما قدرت خود را از دست می دهد و با ظرفیت بهینه کار نمی کند. بسته به توصیه‌های ساخت خودرو یا زمانی که احساس می‌کنید قدرت موتور خود کاهش یافته است، یک بررسی حرفه‌ای داشته باشید و شمع‌های معیوب را تعویض کنید.

تسمه ها

تسمه ها

تسمه ها

اگرچه ممکن است یک تکه لاستیکی ساده به نظر برسد، تسمه ی وسیله نقلیه شما برای روشن نگه داشتن خودروی شما با برق رسانی به دستگاه های جانبی مانند دینام، پمپ فرمان و کمپرسور کولر ضروری است. تسمه را به صورت چشمی بازبینی کنید تا مطمئن شوید که فاقد ترک یا ساییدگی است. 

دیفرانسیل جلو و  یا عقب

دیفرانسیل ها دستگاه هایی هستند که گشتاور یا نیرو را از موتور تقسیم می کنند و به آن اجازه می دهند تا نیرو را به لاستیک ها بفرستند. در خودروهای دیفرانسیل جلو یا عقب فقط یک دیفرانسیل وجود دارد اما در خودروهای 4 چرخ و چهار چرخ محرک هم دیفرانسیل جلو و عقب و حتی احتمالاً دیفرانسیل وسط وجود دارد. مانند بسیاری از قسمت های وسیله نقلیه شما، دیفرانسیل ها باید روغن کاری شوند تا از عملکرد مناسب اطمینان حاصل شود. یک چک حرفه ای داشته باشید و هر زمان که سازنده وسیله نقلیه شما توصیه کرد مایعات را تعویض کنید.

چک آپ فصلی

نیازهای وسیله نقلیه شما می تواند بسته به فصل و شرایط رانندگی متفاوت باشد. در زیر چند پیشنهاد برای اضافه کردن به بخش یادداشت‌های چک لیست تعمیر و نگهداری خودرو آورده شده است:

برف پاک کن های شیشه جلو را تعویض کنید

برف پاک کن ها باید سالی یک بار یا هر زمان که کارایی آنها کم شد ، تعویض شوند. در ماه های زمستان، نصب تیغه های برف پاک کن برای عملکرد بهینه نیز می تواند ایده خوبی باشد

بررسی عملکرد باتری

باتری خودروی شما یکی از مهم ترین قطعات برای کارکرد وسیله نقلیه شماست. باتری ماشین مقدار زیادی جریان الکتریکی برای استارت، موتور و سایر لوازم الکترونیکی خودرو تامین می کند. دماهای شدید بر عملکرد باتری تأثیر می‌گذارد، بنابراین آزمایش منظم باتری اطمینان حاصل می‌کند که باتری در زمانی که شما به آن نیاز دارید، کار می‌کند.

لاستیک ها را عوض کنید

بسته به محل زندگی و شرایط رانندگی در زمستان که ممکن است با آن مواجه شوید، ممکن است بخواهید لاستیک های خود را در ماه های سرد و برفی به تایر زمستانی( مناطق یخی و برفی) تغییر دهید . هنگامی که دما به طور مداوم در سطح صفر یا زیر صفر باشد، ترکیبات تایر در لاستیک‌های غیرزمستانی سفت می‌شود و کشش و عملکرد تنظیم فرمان کاهش می‌یابد در حالی که فاصله ترمز افزایش می‌یابد. لاستیک‌های زمستانی دارای طرح‌های آج و ترکیباتی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که در سرما نرم می‌مانند و در شرایط رانندگی برف، لجن و یخبندان، چسبندگی را فراهم می‌کنند.

سطوح خنک کننده را بررسی کنید

همچنین مهم است که سطح ضد یخ رادیاتور خود را در ماه های زمستان بررسی کنید تا رادیاتور یا اجزای موتور شما یخ نزند. به طور کلی ترکیب 50/50 ضد یخ با آب توصیه می شود، اما برای اطمینان، دفترچه راهنمای مالک یا متخصص را بررسی کنید.

پایبندی به برنامه تعمیر و نگهداری خودرو و ثبت سوابق خوب از کارهایی که انجام داده اید، می تواند به افزایش عمر وسیله نقلیه شما کمک کند و از شما در برابر خرابی، تعمیرات گران قیمت و سایر شگفتی های ناخواسته محافظت کند.

منبع :

www.rastilux.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *